NIEPOKORNE 2.0

Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki zaprasza na kolejną odsłonę wystawy, która jest wynikiem współpracy z Domem Spotkań z Historią w Warszawie. „Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80.” jest kontynuacją wystawy, którą mieliśmy okazję oglądać w zeszłym miesiącu przed budynkiem BOK - MCC. Ostatnia wystawa „Niepokorne 1976-1989” rozpoczynała swoją podróż od Komitetu Obrony Robotników i pokazywała jego działalność do roku 1989.  W tamtej wystawie ukazano portret kobiet, które symbolizowały różne aspekty zaangażowania opozycyjnego takie jak Aniela Steinsbergowa z Komitetu Obrony Robotników, Anna Walentynowicz, Helena Łuczywo, Ewa Kulik-Bielińska, czy Zofia Romaszewska. 

Z kolei ekspozycja „Niepokorne 2.0” pokazuje bardziej panoramiczny obraz. Demokratyczna opozycja i „Solidarność” działały nie tylko w dużych miastach. Inicjatywy oddolne, samoorganizacja, protesty i strajki odbywały się poza Gdańskiem, Wrocławiem czy Warszawą — w Łomży, Olsztynie, Koninie i wielu mniejszych miejscowościach. Przede wszystkim jednak nie organizowali ich i nie uczestniczyli w nich tylko mężczyźni. Wystawę tworzą portrety, wypowiedzi i fotografie, które dokumentują opozycyjne zaangażowanie kobiet. Ekspozycja przypomina o tych zasługach i przywraca pamięć o zbyt często pomijanym wkładzie kobiet w rozwój demokratycznego państwa.

Ekspozycję wystawy „Niepokorne 2.0.” można obejrzeć przed budynkiem Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki do końca kwietnia.