1661265
DziśDziś856
WczorajWczoraj1434
TygodniowoTygodniowo8130
MiesięcznieMiesięcznie50547
ŁącznieŁącznie1661265

"Od Hiszpanii po Orient" spektakl taneczny pracowni BOK - MCC i zaproszonych gości

Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na widowisko pt. "Od Hiszpanii po Orient". W środę, 10 maja o godz. 19.00 w sali Forum odbędzie się czwarta edycja tego wydarzenia. Bilety w cenie 8 złotych, dostępne w kasie Kina Forum, rezerwacja na www.kino.boleslaiwec.pl.

Od Hiszpanii po Orient to widowisko taneczne przygotowane przez uczestników pracowni BOK - MCC: Pracownię Tańca Orientalnego prowadzoną przez Idalię Kowara - Schmidt oraz Pracownię Tańca Flamenco Carmen prowadzoną przez Magdalenę Zientarę. Gościnnie wystąpią: Aleksandra Prysłopska (Alex), Aleksandra Krzywicka (Farizah), zespół Al-Mara oraz Elwira Janitzki i S.T.O. Arabeska.

Aleksandra Prysłopska (Alex) - wielokrotnie nagradzana tancerka solowa, instruktorka tańca orientalnego oraz członkini dwóch poznańskich zespołów tanecznych. W Polsce znana jest przede wszystkim z emocjonalnego, pełnego kobiecości podejścia do tańca, którym emanuje podczas swoich występów. Finalistka oraz laureatka wielu prestiżowych festiwali tanecznych. W 2016 roku otrzymała tytuł Miss Belly Dance Poland 2016.

Grupa Tańca Orientalnego Al-Mara - to wszechstronnie wykształcona kadra od lat związana z tańcem, która ma bogate doświadczenie estradowe. Grupa istnieje od 2007 roku. Założycielką jest Małgorzata Yanarim Zujewicz, tancerka, choreograf, reżyser, wieloletnia instruktorka arabskiego tańca brzucha we wrocławskich szkołach tańca, założycielka pierwszej we Wrocławiu Szkoły Tańca Orientalnego, II Wicemistrzyni Polski w kategorii Belly Dance Show 2012.

Aleksandra Krzywicka (Farizah) tańca orientalnego - klasycznego raks sharqi, bliskowschodnich tańców folklorystycznych oraz współczesnej fuzji uczyła się na zajęciach we Wrocławiu i Jeleniej Górze oraz na licznych warsztatach w Polsce i za granicą. Poza tańcem orientalnym pasjonuje się również flamenco oraz tribal fusion.

S.T.O. Arabeska - grupa tańca orientalnego Alicji Kowal.
Alicja Kowal z Bolesławca swoją taneczną pasję zaczynała od tańców ludowych, przez towarzyskie i disco jednak to taniec orientalny wciągnął ją bez reszty. Taniec orientalny, błędnie ograniczany przez niektórych tylko do tańca brzucha, jest jednym z najstarszych, ale i najbardziej zmysłowych tańców świata.

Elwira Janitzki - profesjonalna tancerka brzucha (tańca orientalnego), tańca perskiego i cygańskiego (romskiego). Instruktorka i choreograf. Jako dziecko tańczyła tańce folklorystyczne; podstaw baletu uczyła się pod okiem byłego choreografa opery wrocławskiej Maksymiliana Moroza. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Berlinie. W 1994 roku zaczęła naukę tańca brzucha w Tanz Akademie Cifuentes w Berlinie. Szkoła, ta gości wielu światowych mistrzów i do dzisiaj cieszy się popularnością i prezentuje wysoki poziom. Elwira jest jedną z pierwszych instruktorek działających w Polsce. Od 2001 roku prowadziła regularnie warsztaty we Wrocławiu w Klubie pod kolumnami, następnie w Domu Tańca Pałacyk, gdzie w 2005 roku była inicjatorką pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Brzucha.

Al-Mara5AlexCarmenFarizah2Idalia


Rewelacyjny „Operetki czar” Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej

W ramach kulturalnych czwartków, 30 marca na scenie sali Forum Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki gościliśmy artystów z Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej.

Bolesławiecka publiczność była pod ogromnym wrażeniem umiejętności tanecznych, muzycznych i wokalnych artystów w programie „Operetki czar”. Za niezapomniane wrażenia dziękowała owacjami na stojąco.

Podczas blisko trzygodzinnego koncertu soliści i chór zaprezentowali znane i lubiane arie operetkowe, musicalowe oraz tradycyjne pieśni narodowe Ukrainy. Całość została wzbogacona pięknymi strojami oraz tańcem baletu i niezwykłym kunsztem 25 osobowej orkiestry. Na zakończenie zachwycona publiczność wraz z artystami wykonała utwór „Hej, sokoły”.

To była prawdziwa kulturalna uczta dla zgromadzonej publiczności. Występ w Bolesławcu zakończył miesięczną trasę grupy Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej w Polsce.


Prace z bolesławieckich plenerów ceramiczno - rzeźbiarskich w Wałbrzychu

Prace, które powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich zostaną zaprezentowane w Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzychu. Wernisaż wystawy „Przekrój przez Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu” odbędzie się w piątek, 7 kwietnia 2017 o godzinie 18.00. Wystawa będzie czynna do 7 czerwca, codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Wystawa, na której będą zaprezentowane prace wykonane podczas plenerów bolesławieckich, to efekt współpracy Starej Kopalni z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Tradycja organizowania Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu sięga roku 1963 kiedy to artysta rzeźbiarz Jerzy Boroń dał początek Dolnośląskim Plenerom, to właśnie od nich wszystko się zaczęło. Program tych artystycznych spotkań został opracowany już w 1963 roku przez artystów, którzy w nich uczestniczyli. Do roku 1967 głównymi ośrodkami przyjmującymi artystów zjeżdżających z całej Polski były Bolesławiec, Chocianów, Ziębice i Oleśnica. Wydarzeniami towarzyszącymi działaniom plenerowym były i w dalszym ciągu są Wystawy połączone z prelekcjami, spotkania autorskie i dyskusje. Na początku lat 70. starano się nieco zreformować formułę plenerów, wprowadzono wówczas konferencje we Wrocławiu, sesje w Bolesławcu, na które zapraszani byli nie tylko plastycy, ale także socjologowie (m.in. prof. Władysław Misiak),pisarze, tacy, jak Janusz Styczeń, krytycy sztuki m.in. Jerzy Ludwiński, Antoni Dzieduszycki i aktorzy chcący wprowadzić interesujące rozwiązania do działań artystycznych w przestrzeni kulturalnej Bolesławca. W późniejszych latach kierownictwo i tworzenie koncepcji Plenerów Dolnośląskich przejęli, zwłaszcza w Bolesławcu, artyści ceramicy. Dodatkowym urozmaiceniem formuły plenerów były liczne happeningi rzeźbiarzy ceramików m.in. Wewnątrz (2000 r.), Utrwalanie śladów (2002 r.), Happy Tower (2003 r.). Z czasem ogólnopolska formuła plenerów zmieniła się na międzynarodową. Do naszego miasta zaczęli zjeżdżać artyści z całego świata z Japonii, Meksyku, Turcji, Węgier, Niemiec, Francji, Anglii i wielu innych państw. Do tej pory gościliśmy, niewiele ponad 300 artystów z całego świata.

Dziś spotkania artystów ceramików w ramach Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu są niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w międzynarodowym dialogu artystów ceramików. Dzięki współpracy z lokalnymi producentami ceramiki artyści mają okazję tworzyć w lokalnych fabrykach ceramicznych (Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz, także pracownie ceramiczne BOK - MCC), wymieniać się doświadczeniami, eksponować swoje prace na wystawie poplenerowej organizowanej w Polsce i za granicą. Plenery ceramiczne odbywają się w sierpniu,  plenerowicze biorą udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki – imprezie, której celem jest nie tylko promowanie producentów ceramiki z całego świata, ale także upowszechnianie wiedzy na temat szeroko pojętej „sztuki ognia”.


W kinie Forum premierowo “Ghost in the Shell”

Od piątku, 31 marca na ekranie Kina Forum Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki premierowo „Ghost in the Shell”, film oparty na kultowej mandze pod tym samym tytułem, obraz wyświetlimy w wersji cyfrowej i 3D. Na ekranie również dramat religijny „Zerwany kłos”, historia bł. Karoliny Kózkówny, która podczas I wojny światowej ponosi męczeńską śmierć w obronie wiary.

Drugi tydzień gramy „Power Rangers”, film dla którego punktem wyjścia jest kultowy serial.  Zrealizowany z wielkim rozmachem filmowe widowisko, które wznosi oryginał na zupełnie nowy poziom wyobraźni i realizacji! Podczas weekendu, widzowie tego tytułu mają szansę na upominki ufundowane przez dystrybutora filmu Monolith Films.

Szczegóły i rezerwacja na: www.kino.boleslawiec.pl

„Ghost in the Shell” - major do zadań specjalnych, jedyna taka na świecie cyborgiczna hybryda człowieka i robota, stoi na czele elitarnej jednostki Section 9, specjalizującej się w walce z najniebezpieczniejszymi przestępcami. Section 9 czeka największe wyzwanie w historii jednostki. Stanie przed obliczem wroga, którego jedynym celem jest wymazanie postępów technologii wirtualnej Hanka Robotic’s.


Kuźnia talentów

Wraz z początkiem roku ruszył w BOK – MCC nowy projekt skierowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej pod nazwą „Kuźnia talentów”. Projekt ten ma na celu skupienie działań i energii uzdolnionej bolesławieckiej młodzieży w jednym miejscu i czasie, a efektem będą spektakle muzyczne (musicale) oraz inne tego typu działania artystyczne. Instruktorem i aranżerem muzycznym „Kuźni talentów” jest jeden z najlepszych bolesławieckich gitarzystów - Wojtek Szajwaj.

„Kuźnia talentów” to nowy pomysł Bolesławieckiego Ośrodka Kultury na promocję najzdolniejszej młodzieży w naszym regionie – osób śpiewających, grających na instrumentach, a także tańczących i obdarzonych talentem aktorskim. Właśnie wystartowały pierwsze próby do musicalu, który swoją premierę będzie miał 3 maja 2017 r. Data nie jest przypadkowa, bowiem treść tego muzycznego projektu jest ściśle powiązana z majowym świętem konstytucyjnym. Musical pod roboczym tytułem „A ja nie…, czyli jak dorasta się do polskości w maju” to historia młodych mieszkańców Bolesławca należących do dwóch różnych grup rówieśniczych.  Opowieść zawiera wątek miłosny skupiający się na losach Zosi i Tomka, należących do zupełnie innych światów, lecz próbujących wspólnie zorganizować pewne przedsięwzięcie. Jakie? O tym można będzie dowidzieć się w dniu premiery.

„A ja nie…” to pierwszy projekt „Kuźni talentów” i od razu będzie to duże wydarzenie. Udział w musicalu weźmie ponad 30 osób, pracujących na bazie własnego scenariusza, przygotowujących oprawę muzyczną bez pomocy  gotowych podkładów typu karaoke. Cała muzyka będzie zagrana przez młodzież „na żywo”, a usłyszeć będziemy mogli znane przeboje w zupełnie nowych aranżacjach. Za przygotowanie oprawy muzycznej, rozpisanie wszystkich aranżacji i reżyserię całości odpowiada instruktor „Kuźni talentów” – Wojtek Szajwaj.

Poza premierą 3 maja, zaplanowano również pokazy dla szkół. O szczegółach poinformujemy niebawem.

IMG_8826_resizeIMG_8830_resizeIMG_8839_resizeIMG_8869_resizeIMG_8887_resize

II Przegląd Piosenki Przedszkolnej POZYTYWKA

Z  myślą o możliwości rozwoju małego dziecka poprzez muzykę i śpiew Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki zaprasza wszystkie bolesławieckie przedszkola (miejskie: publiczne i niepubliczne) do wzięcia udziału w II Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej Pozytywka. Przegląd odbędzie się  w piątek, 12 maja o godzinie 10.00 w sali Forum BOK-MCC.

Mali artyści już po raz drugi będą mieli okazję na deskach Sali Forum spróbować swoich sił i zaśpiewać przed publicznością.  Ubiegłoroczne wzmagania miały swój indywidualny charakter: odpowiednie stroje, rekwizyty, choreografie, dodatkowe dekoracje nawiązujące do wykonywanych piosenek. Jednakże trud przygotowań oraz szczypta rywalizacji z pewnością zostaną nagrodzone.

Na zgłoszenia czekamy do 21 kwietnia 2017r. Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się z REGULAMINEM oraz wypełnienie KARTY ZGŁOSZEŃ i dostarczenie jej na adres e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub do sekretariatu BOK – MCC. Koordynator projektu: Agnieszka Radwańska Tel: 75/645 32 94


Do pobrania: 

KARTA ZGŁOSZEŃ

REGULAMIN

100% na starcie!

Po raz pierwszy w formule dwudniowej, przy stuprocentowej frekwencji, w dniach 18 i 19 marca wystartował projekt „Tango Milonga – polsko czeskie warsztaty tańca”.

Zajęcia inauguracyjne nowego polsko – czeskiego projektu poprowadziła jedna z najlepszych polskich par tanga argentyńskiego: Agnieszka Stach i Tymoteusz Ley z Krakowa. Tym razem projekt został poszerzony o dodatkowy dzień i po raz pierwszy przeprowadzono  zajęcia w formule dwudniowej (zajęcia w dwóch grupach w sobotę i w niedzielę). W warsztatach wzięło udział 50 osób (20 osób z Czech i 30 osób z Polski). Tradycyjnie, przy tego typu spotkaniach, miała miejsce wieczorna milonga, w której wzięło udział ponad 60 osób. Po raz pierwszy milonga odbyła się w holu kina „Forum” i można śmiało stwierdzić, że miejsce to przypadło do gustu uczestnikom projektu. Pierwsze spotkanie tej edycji było wyjątkowe również z innego powodu – po raz pierwszy podczas zajęć warsztatowych i milongi, jedna z par tańczyła w składzie trzyosobowym! Nie zważając na trudności natury logistycznej, Katerina i Lukas (małżeństwo z Liberca) we wszystkich zajęciach uczestniczyli wraz ze swoją kilkumiesięczną córeczką Amelią. To chyba najlepszy przykład, że tango łączy pokolenia.

Kolejne spotkanie projektowe zaplanowane jest na 22 i 23 kwietnia, a prowadzącymi ponownie będą Agnieszka Stach i Tymoteusz Ley.

Zapraszamy na stronę projektu www.tangomilonga.eu

IMG_8446IMG_8505IMG_8516IMG_8591IMG_8598IMG_8613IMG_8693IMG_8708IMG_8732IMG_8790

Projekt „Tango Milonga – polsko czeskie warsztaty tańca” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

joomla template 1.6