"STOP samobójstwom! Życie ma Sens!

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu oraz Fundacja Terapia To Nie Wstyd zapraszają na Obchody Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, w ramach IV edycja Kampanii Społecznej "STOP samobójstwom! Życie ma Sens!", które w Bolesławcu odbędą się 15 września 2023r. na terenie Szpitala przy ul. Aleja Tysiąclecia 30. Rozpoczynamy konferencją od godziny 11.00-13.00 (dla zaproszonych gości), a od godziny 14.00 zapraszamy do udziału w naszych obchodach wszystkie osoby, które chcą wspólnie z nami włączyć się w kampanię, aby wybrzmiało nasze wsparcie dla tych osób, które borykają się z kryzysem psychicznym. Podczas naszych obchodów, które odbędą się na terenie parku Szpitala, będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z naszymi specjalistami. Będziemy mówić o tym jak wspierać, pomagać i być uważnym na drugą osobę, jak na nowo odnaleźć sens w życiu i że nikt nie jest sam. W imieniu własnym i partnerów biorących udział w zapobieganiu samobójstwom, zapraszamy mieszkańców naszego regionu do dialogu o życiu, do budowania świadomości wzajemnej współzależności i współodpowiedzialności.

Rocznie w naszym kraju odbiera sobie życie około 5000 osób, a coraz większa część tej grupy to młodzież i dzieci. Co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie, a co 3 sekundy ktoś podejmuje próbę samobójczą. To są tysiące osób, które być może wstydziły się lub bały o tym porozmawiać, to są tysiące rodzin, które straciły kogoś bliskiego, to są wspomnienia, które nie mają już szansy się tworzyć. Możemy wspólnie pokazywać, że nawet w chwilach, które wydają się nie do przejścia- zawsze jest nadzieja, i że mamy w sobie moc, żeby ją odnaleźć.

Wojewódzki Szpital w Bolesławcu od zeszłego roku wyszedł z inicjatywą propagowania działań prewencyjnych i profilaktycznych, które mają na celu zwiększyć świadomość społeczną nt. problemu samobójstw. W tym roku włączyliśmy się w ogólnopolską kampanię społeczną Fundacji Terapia To Nie Wstyd, która już czwarty rok z rzędu działa, aby zmieniać świat na lepsze i mówić głośno o rzeczach trudnych, o rzeczach stanowiących „tabu”. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego w takich dniach, szczególnie doceniamy to, że razem z nami macie tę odwagę i zaangażowanie, aby mówić: DOŚĆ! ŻYCIE MA SENS, KAŻDE NALEŻY SZANOWAĆ I CELEBROWAĆ. Zależy nam na tym, aby temat profilaktyki zdrowia psychicznego, temat dla niektórych niewygodny i spychany na dalszy plan, zyskał właściwy sobie rozgłos i stał się powszechną wartością, o której nie wstyd będzie rozmawiać i ją pielęgnować. To musi być wartość PONAD WSZELKIMI PODZIAŁAMI.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Suicydologiczne rocznie w Polsce ginie dwa razy więcej osób w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych. Dlatego też wychodzimy z inicjatywą propagowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych, które mają na celu zwiększyć świadomość społeczną nt. problemu samobójstw. Chcemy wyjść naprzeciw tym, którzy potrzebują pomocy działającego w Bolesławcu Centrum Zdrowia Psychicznego dorosłych oraz dzieci i młodzieży, którego misją jest rozwijanie psychiatrii środowiskowej.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec przy wsparciu Marcina Krzyżanowskiego - Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego.

Program obchodów dostępny na www.szpitalpsychiatryczny.pl